
Tök műemlékei közé tartozik a falu közepén, támfallal körülvett terepen épült református templom.
A szakrális épület középkori elődjének többszöri bővítése után, a XVIII. század második felében kapta meg mai, barokk formáját.
A templom belső terének dísze az 1740-ben révkomáromi festő-asztalosok és egy pátyi ácsmester által készített festett famennyezet, amely hosszú, kalandos utazás után, legalábbis másolatban, visszatért Tökre. 1900-ban leromlott állapota miatt lebontották és eladták az Iparművészeti Múzeumnak. 15 restaurált táblája a múzeum „Magyar Termét” díszítette, majd a Bartók Emlékmúzeum zenetermének mennyezetére került. Azóta onnan is leszerelték, és visszaadták tulajdonosának, az Iparművészeti Múzeumnak. Másolata azonban elkészült és a templom restaurálásakor az eredeti famennyezet helyére került. A templom falán látható feliratos, festett fatáblák az 1784. és 1802. évi építkezéseknek állítanak emléket.
REFORMÁTUS TEMPLOM
Cím: 2073 Tök, Táncsics Mihály utca
GPS: 47.567912, 18.730295
A középkori eredetű templom a mai formáját többszöri átépítés során nyerte el.
BővebbenAz országos műemlékvédelem alatt álló biai Szent Anna-plébániatemplom a Sándor-Metternich-kastély kápolnájaként épült,...
BővebbenA késő barokk templomot 1839-ben az egyházközség – egyházmegyei támogatással – építtette újjá, akkor alakult ki az épület mai...
BővebbenA Magyar utca és Petőfi Sándor utca sarkán áll a barokk stílusban épült egytornyos, egyhajós római katolikus templom.
Bővebben