
A Magyar utca és Petőfi Sándor utca sarkán áll a barokk stílusban épült egytornyos, egyhajós római katolikus templom.
A Keresztelő Szent János tiszteletére felszentelt templom alapkövét Padányi Bíró Márton veszprémi püspök tette le 1749-ben.
Kapuja felett a Zichy és Berényi család kettős címere és a Jó Pásztor szobra, kertjében Gál József zsámbéki plébános alkotása, Nepomuki Szent János szobra látható. A templom berendezését és a szószéket a Zichy család szobrásza, Bebó Károly készítette 1754-ben.
Orgonájáról 1778-ban hallunk először: a mértéktartóan aranyozott és faragott hangszeren a finom rokokó díszítmények között a négy evangélista alakja látható. Az itt található főoltár 1818-ban készült el. Az Angyali üdvözlet mellékoltár képét a század második felében cserélték ki Jakobey Károly festett Rózsafüzér című képére.
A templom 1958 óta műemlék. Óraszerkezetét, harangját és orgonáját a wettenbergiek segítségével a közelmúltban újították fel. Tornyát 2016-ban újították fel pályázati forrásból és magán adományokból.
A zsámbéki Barokk plébániatemplomban a „Premontrei Esték” keretében nyaranta több alkalommal egyház-zenei orgona hangversenyeket rendeznek.
BAROKK PLÉBÁNIATEMPLOM
Cím: 2072 Zsámbék, Petőfi Sándor utca 1.
GPS: 47.548338, 18.718600
A késő barokk templomot 1839-ben az egyházközség – egyházmegyei támogatással – építtette újjá, akkor alakult ki az épület mai...
BővebbenEgykor a község mai helyétől északkeletre, a kb. 2 km távolságra épült kistemplom régen plébániatemplom lehetett.
BővebbenA több mint 700 éves település jelentős emléke az 1797-ben, késő barokk stílusban épült, Szent Anna tiszteletére szentelt...
BővebbenA XIII. század magyarországi építészetének egyik legnagyszerűbb, egyszerűségében monumentális alkotása, egyben Zsámbék...
Bővebben