
Egykor a község mai helyétől északkeletre, a kb. 2 km távolságra épült kistemplom régen plébániatemplom lehetett.
A Rossztemplom dűlőben található építészeti emlék a középkorba kalauzolja vissza a látogatót, építését az Árpád-korra datálják.
A román stílusú, egyhajós, egyperiódusú templom rövid ideig lehetett használatban, a régészeti leletek szerint nem érte meg a török hódoltság korát. A téglalap alaprajzú hajóhoz félköríves szentély (apszis) csatlakozik, felmenő falai azonban több helyen leomlottak. A még álló falak 5-6 méter magasak. Az egyhajós templom különlegessége a hajó két szemközti falába mélyedő két negyed köríves záródású fülke, amelyekben egy-egy mellékoltár kapott helyet. Ezek lenyomata, illetve alapozása a feltárás során előkerült. A műemléki védelem alatt álló rom régészeti feltárása és részleges helyreállítása 2000-ben, a millennium évében történt.
ROSSZTEMPLOM (Árpád-kori romtemplom)
Cím: 2073 Tök, Rossztemplom-dűlő
GPS: 47.570625, 18.751677
A Szent Anna tiszteletére szentelt templom gótikus épületmaradványok felhasználásával épült 1748–1752 között.
BővebbenTorbágy település a török hódoltság idején – hasonlóan a környékbeli falvakhoz – teljesen elnéptelenedett.
BővebbenA több mint 700 éves település jelentős emléke az 1797-ben, késő barokk stílusban épült, Szent Anna tiszteletére szentelt...
BővebbenA Magyar utca és Petőfi Sándor utca sarkán áll a barokk stílusban épült egytornyos, egyhajós római katolikus templom.
Bővebben