
Felfedezésre váró természeti és műemléki értéket rejt, az elődök szorgalmas munkáját és az utódok tiszteletét testesíti meg a helyiek által Gödörnek hívott, hivatalos nevén a Józsefvárosi pincesor elnevezésű hangulatos terület.
A pincesor lakóházak közé ékelődött pinceterület. 1946 előtt – a kitelepítés időpontjáig – sváb családok éltek ezen a mély fekvésű területen. Maga a „Gödör” emberi tevékenység eredménye: az 1737 és 1739 között pusztító pestisjárvány után a településre újonnan érkező németek innen nyerték ki a házaik építéséhez a szükséges agyagot. Alapos munkát végeztek, hiszen annyira kimélyítették a fejtéssel a területet, hogy lakóépületek építésére így már nem volt alkalmas, ám a gödröt szegélyező meredek partfal pincék kialakítására éppen megfelelt.
Az első pincéket még a 18. században vájták ki a Lehmgrube, helyi dialektusban Lahmgrub (agyaggödör) falába. A teljes kiépítés csak a 19. században történt meg, amikor hetven borospince, többségük az elé épített présházzal szinte körülfonta a területet.
A pince együttes a kitelepítést követően pusztulásnak indult, a 2005-ben megalakult a Lamgrub Egyesület munkájának köszönhetően viszont a terület megszépült. 2010-ben az egyesület és Zsámbék önkormányzata felavatta a Német Nemzetiségi Emlékművet, Máhr Ferenc szobrászművész alkotását és az Emlékparkot. Ma tanösvény kalauzolja a látogatót a természetvédelmi és műemléki védelmet élvező Gödörben.
JÓZSEFVÁROSI PINCESOR
Cím: 2072 Zsámbék, Józsefvárosi átjáró
Nyitvatartás: Folyamatosan látogatható
GPS: 47.550144,18.728814
A Zsámbéki-medence régiójának legegységesebben megmaradt pincesora a pátyi.
BővebbenA Nyakas-tetőről lenyűgöző kilátás nyílik a Zsámbéki-medencére és a Budai-hegységre.
BővebbenA pestis mély nyomokat hagyott Zsámbék történelmében. A barokk stílusban épült kápolnát 1740-ben emeltette a Zichy család a sok...
Bővebben