Zsámbék medence

Nyakas kő – Biatorbágy

Geológiai érték kimagasló tájképi értékkel. A kiédesedő Pannon-tenger által formált sziklaalakzatok nemcsak a kistáj, hanem a tágabb régió leglátványosabb természeti szépségei közé tartoznak

Kiemelkedő a kilátás- és szép panoráma nyílik innen a Biai-tóra és Etyek felé. A Nyakas-kő és környéke két élőhely típust foglal magába, amelyek többnyire együtt, egymás mellett fordulnak elő. Ez a kétféle élőhely típus a sziklagyep és a sztyepplejtő. Sárga kövirózsát, borsos- és fehér varjúhájat mi is találhatunk, ha túlmegyünk a Nyakas-kövön. A sziklafal felületén gazdag a zuzmó és moha flóra is. A fák alá menve, a terület eleinte meredeken, majd enyhén lejt. Egész mezőket alkot az ékes vasvirág. A lejtőn mezei iringó vagy más néven ördögszekér, hegyi len, terjőke kígyószisz, fehér mécsvirág, kakukkfű alkot réteket egy-egy kiemelkedő sziklafelszínnel tarkítva. Ahogy a lejtősztyepp talaja mélyül, a növényzet fokozatosan karsztbokor erdőbe megy át. Alantabb sajmeggy, galagonya, szeder és kökény alkot itt-ott áthatolhatatlan bozótot.

A Nyakas-kő megtalálása nem okozhat különösebb gondot ugyanis meglehetősen kilóg az egyébként is sziklás környezetből. Biatorbágy felől gyalog, illetve kocsival a kicsivel délebbre található Sóskúti major után lehet leparkolni. Másik lehetőség: Parkoló Biatorbágy és Sóskút között, a Füzes patak után, ahol az út jobbra kanyarodik. Gyalog a viadukttól indulva a piros jelzésen alig egy kilométer után a piros jel kettéválik, itt a jobb oldalin kell tovább haladni a Szili kápolna mellett. Majd további 3 kilométer után megérkezünk a Nyakas-kőhöz.

 

Nyakas kő – Biatorbágy

Hasonló találatok

Zsámbék-Nyakas fennsík-Nyakas-kő körtúra

Zsámbék-Nyakas fennsík-Nyakas-kő körtúra

Próbálják ki túraútvonal ajánlónkat! Hossz: 12,8 km Mozgással töltött idő: 2:24 óra Szintemelkedés: 175 m Szintcsökkenés: 184 m Ha kedvet …

Helytörténeti kiállítás - Tök

Helytörténeti kiállítás - Tök

Állandó helytörténeti kiállítás és időszaki kiállítások is megtekinthetők a Falumúzeumban. A Helytörténeti kiállítás a töki emberek viseletét és használati tárgyait …

Pátyi Pincesor

Pátyi Pincesor

A Zsámbéki-medence egyik legegységesebben megmaradt pincesora. Az erdőszerű, ligetes területen hársfák, diófák, japánakácok között kétszáznál is több pince búvik meg. …

Splény-Várady kastély - Páty

Splény-Várady kastély - Páty

A kastély 1825-ben épült, a tulajdonos felesége, Splényné Szily Mária tervei alapján. Splényi Ignác 1840-ben meghalt, a család a szabadságharcban …

go to top